NANOİLAÇLAR


Nanoteknoloji, hayatımızda şimdiden kendine bir yer edindi. Artık hiç farketmeden günlük hayatta nanoteknolojik ürünler kullanıyoruz. Özellikle nano-kaplamalar veya nano-teller gibi mevcut ürünlerin verimliliğini artıran, maliyetleri düşüren teknolojiler etrafımızı sarmış durumda. 

Bir süredir tıpta da kullanılmaya başlanan nanoteknoloji, bu alanda büyük fark oluşturdu. Ancak nanoteknolojinin potansiyeli çok büyük. Tıp dünyasında kullanılmaya başlayan nanoteknolojik ürünler, teşhis/ tedavi süreçlerini kökten etkileyebilecek gelişmelerin habercisi. Bedenin içinde dolaşabilecek nano-robot araştırmaları hayati bir noktaya ulaştı.

ADRESE TESLİM İLAÇ

Vücudunuzun sadece bir yeri için aldığınız ilaç dolaşım sisteminize giriyor, tüm vücuda yayılıyor. Gerekli olduğundan daha fazlasına maruz kaldığınız aktif madde elbette birtakım yan etkilere de sebep oluyor.

İşte; ilaçların hem yan etkilerini azaltacak hem de pahalı tedavilerin maliyetini düşürecek bir çözüm var! Nano-robotlarla ilaçları kullanılacakları yere taşıyıp, tam da yerine bırakmak!

MANYETİK ALAN OLUŞTURULUYOR

Nano-robot vücut sıvısında yüzerek ilerleyebiliyor. İki manyetik nano kablonun bir polimere bağlanması ile üretilen robot kandan daha katı bir sıvıda bile yol alabiliyor. Nano robotun “S” şeklinde hareketler yaparak ilerlemesi için manyetik alan oluşturulması gerekiyor. Bu şekilde her saniyede kendi büyüklüğü kadar yol alabiliyor. 

 

 

VÜCUTTA İLAÇ TAŞIMAYI BAŞARDI

Nano-robotlar vücuda bırakıldıktan sonra kendi kendine yolunu ve ne yapacağını bulan "akıllı" robotlar değiller. Vücuda girişleri yapıldıktan sonra hekimin/ kullanıcının onları bir teknik uyarınca hedefe yönlendirmesi gerekiyor.

Nanorobots, una nueva forma de combatir el cáncer

 


Tarih : 08.10.2014